Tryb
Ciemny

Nie marnuj jedzenia

Co miesiąc do kosza wyrzucamy nawet 200 zł

Aż co trzeci z nas przyznaje się do marnowania żywności. Wyrzucamy głównie produkty świeże: pieczywo, wędliny czy owoce. Jedną z głównych przyczyn marnowania żywności jest to, że kupujemy więcej, niż potrzebujemy. Takie wnioski płyną z przygotowywanego na zlecenie Federacji Banków Żywności raportu "Nie marnuj jedzenia 2017".

Ankieterzy instytutu KANTAR Millward Brown na potrzeby Federacji Polskich Banków Żywności zapytali Polaków, czy wyrzucają żywność do śmietnika, a jeśli tak, to jakie są tego powody.

Z badania wynika, że 34 proc. Polaków przyznaje, że zdarzyło się im wyrzucić żywność. To dość wysoki odsetek, ale na uwagę zasługuje fakt, że procent osób przyznających się do marnowania żywności praktycznie nie rośnie.

– Liczba osób, które przyznają się do marnowania jedzenia, od lat utrzymuje się na pewnym, stałym poziomie. Cieszy fakt, iż od kilku lat Polacy nie deklarują, że marnują więcej. Jednak dane te mobilizują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz edukacji społeczeństwa, jak nie marnować jedzenia – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Co najczęściej wyrzucają Polacy?

Z badań Kantar Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że badani Polacy wśród najczęściej wyrzucanych produktów wskazują kolejno: pieczywo (51 proc.),wędliny (49 proc.), warzywa (33 proc.), owoce (32 proc.), a także jogurty (16 proc.)

Dlaczego marnujemy jedzenie?

Najczęstszą przyczyną wyrzucania marnowania żywności jest przegapienie terminu przydatności do spożycia (34 proc.). Oznacza to, że albo nie czytamy etykiet produktów w sklepach, albo po prostu robimy zbyt duże zapasy.

Właśnie zbyt duże zakupy (15 proc.) stanowią drugi co do znaczenia powód marnowania jedzenia. Oznacza to, że zdarza się nam kupować zdecydowanie więcej, niż potrzebujemy. Do takich zachowań namawiają nas agresywne kampanie reklamowe, których celem jest wykreowanie nowych potrzeb, a także rozmaite promocje w sklepach. Wolimy kupić więcej, niż mieć poczucie, że straciliśmy dobrą okazję.

Popularnymi wśród konsumentów promocjami, które sprzyjają zjawisku marnowania żywności, są akcje "kup jeden produkt, drugi dostaniesz gratis". Dlatego Tesco postanowiło zrezygnować z tej promocji w obszarze warzyw i owoców, które są w czołówce wyrzucanego jedzenia.

Co więcej, Tesco jako pierwsza sieć handlowa w Polsce ujawniła, jaka jest skala wyrzucanej przez nich żywności. W roku finansowym 2016/17 Tesco wyrzuciło blisko 5 tys. ton żywności.

Jeśli jednak spojrzymy na archiwalne dane dot. przyczyn marnowania żywności, to łatwo zauważymy wielki postęp, jaki dokonał się w świadomości Polaków.

Jeszcze cztery lata temu aż 52 proc. Polaków marnowało żywność z powodu przegapienia terminu przydatności do spożycia. W najnowszym badaniu jest to już o 18 punktów procentowych mniej. Zdecydowanie mniej osób deklaruje marnowanie żywności z powodu niewłaściwego jej przechowywania, a także z powodu zbyt dużych posiłków.

Polacy marnują rocznie aż 9 mln ton żywności

W Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Pod tym względem nasz kraj zajmuje niechlubne 5. miejsce w Unii Europejskiej. To z kolei dane Greenpeace Polska.

W całej Unii Europejskiej liczbę tę szacuje się nawet na 88 milionów ton. Co oznacza, że pojedyncza osoba wyrzuca do kosza w ciągu roku blisko 175 kilogramów jedzenia.

W efekcie miesięcznie do kosza wyrzucamy średnio 50 zł na osobę. Statystycznie w koszu czteroosobowej rodziny ląduje więc aż 200 zł.

Dlatego Federacja Banków Żywności stawia na edukację i racjonalne zakupy. W prostej infografice FBŻ przedstawia podstawowe zasady, które pomogą nam zmniejszyć problem marnowania jedzenia.

Żywność marnują już dzieci

Zjawisko marnowania żywności dotyczy nie tylko osób dorosłych. Takie zachowania można zaobserwować także u dzieci. W największych ilościach młodzież pozostawiała niezjedzone ziemniaki, a następnie pieczywo, owoce, warzywa, jak wynika tym razem z badań realizowanych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (SGGW). Uczniowie ogółem pozostawiają niezjedzone około 25 g produktów dziennie, co w przeliczeniu na rok daje ponad 8 kg zmarnowanej żywności.

– Należy podkreślić, że dane dotyczą głównie pozostawianych porcji na talerzu, a nie wszystkich wyrzucanych produktów w domu np. przeterminowanych lub nieświeżych, zatem ilość zmarnowanej żywności przez młodzież mogłaby być znacznie większa – uzupełnia dr inż. Maria Kowalewska, dyrektor ds. edukacji Federacji Polskich Banków Żywności.

Okazuje się, że jedną z przyczyn marnowania jedzenia przez uczniów są zbyt krótkie lub zbyt wczesne przerwy obiadowe w szkole. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli w 11 z 20 kontrolowanych szkół nie zapewniono 20-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie obiadu przez wszystkich chętnych uczniów.

– W szkołach tych obowiązywały 15-minutowe przerwy, a w niektórych również 10-minutowe. Zdarzało się również, że obiady były wydawane już od godziny 9:20 – dodaje Stanisław Dziwisz, doradca ekonomiczny delegatury NIK w Krakowie. Banki Żywności ponawiają apel do dyrektorów szkół, aby wydłużyć przerwę obiadową do 30 minut.

Zasadność wydłużenia przerw obiadowych dostrzegają także rodzice uczniów. Ponad 37 proc. ankietowanych rodziców, dla opracowania NIK, wyraziło opinię, że funkcjonująca w szkole przerwa przeznaczona na spożycie obiadu była zbyt krótka.

 

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram