Tryb
Ciemny

Nowy program terapeutyczny FreD Goes Net

Od początku 2011 roku nasza Fundacja rozpoczęła wdrażanie programu wczesnej interwencji wobec młodzieży używającej środków psychoaktywnych pod nazwą FreD goes net.

Projekt oraz jego założenia są pomysłem niemieckim. W Polsce jest on realizowany przez 40 certyfikowanych terapeutów, przeszkolonych przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W naszej placówce mamy dwie takie osoby mgr Martę Milczarczyk i mgr Anettę Markiewicz.

 

Program skierowany jest do ludzi młodych (do 21 lat, a w szczególnych wypadkach do 25 lat) i tylko tych dla których kontakt z używkami, i związane z tym złamanie przepisów było pierwszym incydentem w ich życiu. Osoba taka nie może być uzależniona. Ten program zwykle pozwala takiej osobie po raz pierwszy krytycznie spojrzeć na to co zrobiła, na to co się stało i dowiedzieć się jak to wpłynie na jej przyszłość.

Proponujemy im udział w programie, który opiera się na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej, mieszczącej się w ramach profilaktyki selektywnej. Program to trzy spotkania, które trwają łącznie ok. 8 godzin.

Wdrożenie projektu „FreD Goes Net” umożliwia wzbogacenie oferty programów skierowanych do młodzieży używającej narkotyków i innych substancji psychoaktywnych o program wyposażony w pełną procedurę, monitoring i narzędzia ewaluacyjne.

W praktyce "FreD" to taki rodzaj umowy pomiędzy osobą, która coś przeskrobała, a tą która musi wyciągnąć konsekwencje. Przykładowo pijany młody pracownik nie będzie musiał być dyscyplinarnie zwalniany z pracy, a jego pracodawca zamiast tego wyśle go na terapię. Dzięki temu nie straci pracownika, a jednocześnie podwładny zacznie walczyć ze swoimi problemami. Uczeń też zyskuje dodatkową szansę. Jeżeli nie wyciągnie wniosków z udziału w terapii, kara go nie minie. Jeżeli zmieni swoją postawę, zyska na tym on, ale też szkoła.

Od stycznia do czerwca br. nasi terapeuci przeprowadzili 5 takich grup liczących od 8 do 12 osób skierowanych do naszej placówki przez pedagogów, kuratorów sądowych czy policjantów z terenu miasta i powiatu Tomaszów Maz. oraz z miasta Wolborza.

Opinie na temat realizowanego projektu znajdziecie Państwo w dziale Rekomendacje a więcej informacji o samym programie w dziale Szkolenia.

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram