Tryb
Ciemny

Opóźnienia we wdrożeniu programu FEAD

Według najnowszych informacji Agencji rynku Rolnego ARR i Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej MPiPS, uruchomienie nowego programu pomocy unijnej dla najuboższych obywateli Unii Europejskiej FEAD (Fund for European Aid to the Most Deprived) FEADu nastąpi najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku.

Oznacza to, że ponad milion najuboższych osób w Polsce znacznie rzadziej i w mniejszych ilościach będzie mogło otrzymywać pomoc żywnościową z Banków Żywności. Aktualnie mamy do czynienia z przestojem w realizacji programu unijnej pomocy dla najuboższych. Poprzedni program - PEAD, zakończył się w grudniu 2013 r. Ostatnie zapasy unijnej żywności wydawane są aktualnie przez Banki Żywności. W wielu Bankach Żywności produkty spożywcze ze źródeł programu PEAD już się skończyły. Potrzebujący otrzymają żywność ze źródeł nowego programu pomocy unijnej FEAD w optymistycznej wersji pod koniec pierwszego kwartału 2015. Aby zapobiec trudnej sytuacji ubogich Polaków potrzebne jest regularne wsparcie darczyńców.
- Apelujemy do firm spożywczych, sieci handlowych, sklepów, hurtowni które jeszcze nie rozpoczęły dobroczynnej współpracy z Bankami Żywności o jak najszybszą współpracę. Dotychczasowych partnerów prosimy o jeszcze częstsze przekazywanie darowizn żywnościowych i w większych ilościach. Najbardziej potrzebne produkty to: ryż, kasza, mięso, olej, sery, pieczywo, mleko, mąka i przetwory warzywne. – mówi Marek Borowski Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. Banki Żywności posiadają profesjonalne zaplecze logistyczne - magazyny wyposażone w chłodnie i mroźnie. Są w stanie przekazywać potrzebującym produkty świeże – owoce i warzywa, mięso, nabiał czy mrożonki, nawet z krótkim terminem. Każdy kto przekaże produkty spożywcze do Banku Żywności może być pewien, że szybko trafią one do osób potrzebujących. Ponadto przypominam, że darowizny żywnościowe zostały zwolnione z podatku VAT. 
Producenci i dystrybutorzy żywności przekazując darowiznę mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT przekazanej darowizny. Co więcej, przedsiębiorca, który przekaże darowiznę żywności może cenę jej nabycia lub koszt jej wytworzenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem CIT (art. 16 ust 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). 
Konsekwencje opóźnień w rozpoczęciu programu poniosą przede wszystkim osoby potrzebujące, ponieważ będą otrzymywać znacznie mniej wsparcia żywnościowego. Zbliżający się okres jesienno-zimowy dla osób ubogich to szczególnie trudny czas. Więcej wydatków trzeba przeznaczyć na ogrzewanie, ciepłe ubranie i szkolne przybory dla dzieci.
Banki Żywności rocznie docierają z pomocą żywnościową do 1,500 000 osób potrzebujących. Federacja zrzesza 31 Banków Żywności w całej Polsce. Specjalizuje się w dostarczaniu pomocy żywnościowej do lokalnych organizacji społecznych, takich jak: świetlice środowiskowe, hospicja, domy samotnej matki, jadłodajnie i inne.

źródło: http://www.bankizywnosci.pl/3-n-1037/strona-glowna/opoznienia-we-wdrozeniu-programu-fead.html

 

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram