Tryb
Ciemny

Wojewódzkie Manewry Forteczne w Tomaszowie Maz.

Tomaszów Maz.

Tomaszów Maz już po raz trzeci gościł drużyny z województwa łódzkiego na eliminacjach do Ogólnopolskich Manewrów Fortecznych. Siedem dziesięcioosobowych młodzieżowych drużyn z hufców pracy z  Łodzi (2 drużyny), Piotrkowa, Łowicza, Rawy Maz, Kutna i Tomaszowa Maz. we wtorek 08.05.2012 walczyło na tomaszowskiej strzelnicy Ligi Obrony Kraju o możliwość reprezentowania województwa łódzkiego na zawodach w Przemyślu.  

Młodzież brała udział w dziesięciu konkurencjach: strzelanie do tarczy, toczenie rafki rowerowej, rzut butem żołnierskim, przeciąganie liny, rozkładanie namiotu, bieg w worku, pakowanie plecaka żołnierskiego, zakładanie stroju żołnierskiego, sznurowanie buta oraz obieranie ziemniaków. Pod okiem sędziów – zawodowych żołnierzy, wolontariuszy LOK i Fundacji Arka Nadziei oraz kadry OHP drużyny mogły sprawdzić swoje umiejętności w poszczególnych konkurencjach.    

Manewry Forteczne są dla młodzieży nie tylko możliwością aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, sprawdzeniem własnej sprawności fizycznej, ale i dobrą zabawa. Pogoda w tym roku sprzyjała uczestnikom i organizatorom, choć dzień wcześniej wszyscy z niepokojem patrzyli w zachmurzone i deszczowe niebo. 08.05.2012 udało się przy słonecznej pogodzie pomyślnie rozegrać wszystkie konkurencje. Towarzyszyło im wiele emocji, gdyż jak twierdzą sędziowie z roku na rok drużyny są lepiej przygotowane do zawodów. To co kiedyś było bardzo trudne i zajmowało dużo czasu teraz udało się już wyćwiczyć na przykład rozkładanie namiotu na czas trzy lata temu zajmowało drużynom ok. 10 minut, teraz czas najlepszych zawodników wynosił 5 minut i 5 sekund, podobnie było z obieraniem ziemniaków (2 kg)-najlepszy czas to poniżej 2 minut -1 min 30 sek. W strzelaniu 49 na 50 możliwych punktów zdobył zawodnik z Tomaszowa- Piotr Józwik, zadziwiając tym także instruktorów LOK.  Najwięcej śmiechu towarzyszyło zawodnikom przy toczeniu rafki rowerowej- jak się okazało wymagało to nie lada zręczności i sprytu. Zdziwienie młodzieży wzbudził ciężar plecaka z pełnym ekwipunkiem z misji w Iraku przygotowany przez żołnierza 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Siłacze wykazali się przy przeciąganiu liny czy rzucie butem żołnierskim na odległość. Nadwątlone siły zawodnicy wspomagali wojskową grochówką i słodkim pieczywem.

W czasie pracy komisji sędziowskiej podsumowującej wszystkie konkurencje młodzież mogła zwiedzić jedną z atrakcji turystycznych Tomaszowa Maz jaką jest podziemna trasa turystyczna -groty nagórzyckie (pozostałość po podziemnej kopalni piasku szklarskiego wydobywanego na potrzeby gospodarcze od XVIII do pocz.XIX w.)  

III Wojewódzkie Manewry Forteczne podobnie jak w latach ubiegłych uświetniła obecność  żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy w tym roku promowali również Narodowe Siły Rezerwy.  

Zwycięzcami tegorocznych zmagań zostali przedstawiciele Środowiskowego Hufca Pracy z Piotrkowa Trybunalskiego ŚHP 5-2, drugie miejsce zajęła drużyna gospodarzy z tomaszowskiego hufca pracy HP-5-13, zaś trzecie miejsce przypadło drużynie HP 5-24 z Rawy Mazowieckiej. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe statuetki a zwycięzcy puchary ufundowane przez ŁWK OHP.  

Autor tekstu: Karolina Henig- wych HP 5-13

Autor zdjęć: Ireneusz Kołodziej, Dorota Banaszkiewicz- wych. HP 5-13, komendant HP 5-13

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram