Tryb
Ciemny

Zapraszamy do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania - Kary za dopalacze. Czy należy je zaostrzyć? (Za a nawet przeciw – Radio Trójka)

Przed nami ciąg dalszy walki z dopalaczami. Tym razem z problemem chce się zmierzyć rząd, a konkretnie Ministerstwo Zdrowia. Surowiej karani będą dystrybutorzy. Będą oni mogli trafić do więzienia nawet na 12 lat. Posiadaczom dopalaczy będzie grozić grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności. Aktualne przepisy przewidują za handel tylko kary finansowe.

Rynek dopalaczowy jest rynkiem narkotykowym. Są one sprzedawane różnymi kanałami. W obrocie wciąż są substancje takie jak mefedron, który został zdelegalizowany w 2010 roku. Substancje syntetyczne są groźniejsze niż tradycyjne narkotyki. Nadal można je posiadać i sprzedawać. Dotychczasowa walka z nimi nie przynosiła rezultatów. Tu trzeba zmienić przepisy, ale trzeba też pamiętać o profilaktyce, która jest również zaniedbywana – zwraca uwagę Artur Malczewski z Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

– Zaostrzenie przepisów to dobra i zła informacja. Dobra dlatego, że dopalacze należy traktować jako narkotyki, bo nimi zwyczajnie są. Zła, dlatego, że wszystkie narkotyki, zarówno te nielegalne, jak i legalne, czyli nikotyna i alkohol, powinny być pod kuratelą państwa. Te ostatnie wpędzają do grobu dużo więcej Polaków niż dopalacze. Zostawiając to w szarej strefie pozostawiamy to wszystko w rękach dilerów, grup przestępczych, powiększamy ilość zmarłych na cmentarzach, a nie powiększamy grupy osób w klinikach odwykowych – zauważa Andrzej Dołecki ze Stowarzyszenia Wolne Konopie.

Czy z handlem dopalaczami można sobie poradzić?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych, prawnicy i eksperci. Na antenie można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat zaostrzenia przepisów dotyczących dopalaczy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Artur Malczewski (członek Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii), Zbigniew Król (wiceminister zdrowia), Aneta Markiewicz (pracownik Fundacji Arka Nadziei), Andrzej Dołecki (członek Stowarzyszenia Wolne Konopie), Jan Bondar (rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego), Agata Kwiatkowska (pracownik Fundacji Edukacji Społecznej)
Data emisji: 21.11.2017 
Godzina emisji:
 12.10

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram