Pomoc żywnościowa nadal trzeba czekać

Już prawie pół roku najubożsi mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego nie otrzymują żywności w ramach unijnej pomocy i nikt nie wie kiedy wróci ta forma wsparcia. Gdzie jest problem? – sprawdzała Anetta Markiewicz dyrektor naszej fundacji, która w naszym mieście zajmuje się dystrybucją żywności dla 2500 mieszkańców. Otóż przyczyna problemu znajduje się poza…Polską.

Dnia 28 lutego br. Banki Żywności zakończyły realizację dystrybucji żywności w ramach unijnego programu PEAD, który funkcjonował w naszym kraju od 2004 r. Nowy fundusz pomocowy, przeznaczony dla najuboższych mieszkańców Unii Europejskiej na lata 2014- 2020 (tzw. FEAD) został dopiero zatwierdzony przez Parlament Europejski. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które zajmuje się jego wdrażaniem informuje, że uruchomienie pomocy możliwe będzie w drugiej połowie 2014 r. "W resorcie trwają obecnie prace nad wdrożeniem w roku 2014 programu FEAD – Program Operacyjny Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym 2014-2020 Pomoc Żywnościową. Po przyjęciu programu przez Radę Ministrów projekt zostanie skierowany do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia"- czytamy w piśmie z biura prasowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Szkoda, że to wszystko tak długo trwa, bo potrzeby w naszym mieście są bardzo duże. Ludzie co miesiąc dzwonią do naszej fundacji pytając kiedy znów będzie można skorzystać z pomocy. Sprawdzając informację na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oceniamy, że kolejny transport z artykułami spożywczymi trafi do nas dopiero jesienią tego roku. Trudno jednak podać konkretną datę.