Tryb
Ciemny

Profilaktyka w szkole

W dniu 11 października br. za sprawą naszej fundacji w Liceum Ogólnokształcącym nr III i ZSP nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się spotkania profilaktyczne mające na celu przeciwdziałać uzależnieniom. Prowadzącym był lektor w dziedzinie alkoholizmu i narkomanii p. Artur Amenda z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego, z którym współpracujemy od lat.

Młodzieży z tomaszowskich szkół nie obce są papierosy, alkohol, marihuana czy amfetamina. Przeciętny wiek inicjacji narkotykowej w Polsce to 12 rok życia, to może wydawać się przerażające zwłaszcza dla rodziców, niestety jest prawdziwe. Chcesz być trendy, chcesz być na topie, chcesz mieć „cool” kolegów choć zapal, napij się czy weź draga. To częsta przyczyna zażywania środków psychoaktywnych. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie upojenie alkoholowe czy narkotykowe. Standardowa droga uzależnienia wygląda następująco: początkowo zaczynamy palić papierosy, z czego może wyniknąć psychoza papierosowa, objawiająca się wysokim zdenerwowaniem przy braku paczki papierosów. Następnie pojawia się alkohol, niestety społeczeństwo polskie daje przyzwolenie na picie piwa przez młodzież do 18 roku życia. A potem już prosta droga do sięgnięcia po narkotyki.
O tym właśnie mówimy ostrzegając młodzież podczas naszych spotkań. Celem zajęć było zachęcanie uczniów do mówienia NIE sprzedającym czy namawiającym na alkohol, narkotyki czy papierosy. Poznanie brutalnej prawdy o uzależnieniu, a także zastanowienie się nad samym sobą i swoją przyszłością w kontekście uzależnień. Zaprezentowano nagranie, w którym wypowiada się była narkomanka. To spotkanie nas bardzo poruszyło i uświadomiło, że tak niewiele potrzeba, żeby znaleźć się na dnie. Pokazało, że zdrowie i kochająca rodzina to dar, który tak bardzo potrzebujemy – mówi jedna z uczennic po spotkaniu.
Ekspresja, żywiołowość i szczerość prowadzącego sprawia, że ma świetny kontakt z młodzieżą, która po spotkaniu podchodziła dziękowała i mówiła, że właśnie takich spotkań chce jeszcze.

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram