Tryb
Ciemny

Społeczna inicjatywa

Po raz kolejny nasza fundacja oraz Klub Sportowy Amber, Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań”, Szkoła Podstawowa nr 13, ZSP nr 2 z Ochotniczym Hufcem Pracy i III Liceum Ogólnokształcące w Tomaszów Maz.  w dniu 26  kwietnia 2013 r. wzięła udział we wspólnej akcji sprzątania rzeki Pilicy pod hasłem „Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia”. To cenna i jedyna w naszym rejonie inicjatywa, zapoczątkowana wiosną 2008 roku.

Chodzi nie tylko o uprzątnięcie śmieci z brzegów rzeki, ale także o oczyszczenie nurtu i wyrastających nad wodą krzaków.

Akcję zapoczątkowała grupa kajakarzy z Ambera, której działania na odcinku tomaszowskim wspierali ludzie z fundacji Arka oraz grupa Amerykanów. Działania prowadzone były jednocześnie przez dwie grupy - kajakarzy na wodzie i piechurów na brzegach. W sumie zebraliśmy ok. 200 worków śmieci, przede wszystkim wszelkiej maści butelek, ale były też opony, części karoserii samochodowej oraz odpady z gospodarstw domowych. Śmietnik to bardzo delikatne słowo na to, co wolontariusze zastali poniżej ogrodów smardzewickich, przy Niebieskich Źródłach, na dzikich plażach w granicach miasta, w okolicach mostu kolejowego i w dole rzeki. Przerażające jest to, że te wysypiska, co roku się pojawiają i jakby ich przybywało. Woda, jeden z najważniejszych czynników umożliwiających życie na ziemi, jest codziennie coraz bardziej zanieczyszczana. To przykre, że jako społeczeństwo nie szanujemy tego, co mamy. Ta sytuacja jest chora i tak dalej być nie może. Będziemy częściej pilnować naszego dobra naturalnego, jakim jest Pilica. Śmietniki nad brzegami muszą zniknąć. Jednak akcje tego typu też nie załatwią sprawy. Potrzebne są działania władz samorządowych. Dlatego też przed sprzątaniem odbyła się konferencja w sali Centrum Dialogu Społecznego i Wolontariatu w Tomaszowie Maz. W konferencji wzięli udział między innymi Prezydenci Tomaszowa Maz., komendant Powiatowej Policji  przybliżył nową ustawę o bezpieczeństwie na obszarach wodnych. Byli również obecni przedstawiciele instytucji, które odpowiadają za porządek i bezpieczeństwo w mieście i na rzece.

Cieszymy się, że w akcji coraz liczniej biorą udział dzieci i młodzież. Dajemy im przykład dbania o naszą wspólną ziemię i liczymy, że młode pokolenia będą już inne, że nie będą tak bardzo śmiecić.

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram