Tryb
Ciemny

Spotkanie profilaktyczne w Wolborzu

Dnia 21 listopada br. po raz kolejny przygotowaliśmy wspólnie z Arturem Amendą z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego spotkanie profilaktyczne dla uczniów ZSRCKU w Wolborzu. Spotkanie odbyło się w ramach warsztatów profilaktyki uzależnień i było finansowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolborzu.

„Dwie lekcje ćpania - skutki głupoty” to program stworzony z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. Czasem na wesoło, czasem wulgarnie i dosadnie. A chwilami wzruszająco. Tak Artur przestrzega przed narkotykami. " - Nie będzie umoralniania i pouczania. Nie będę wam mówił, co macie robić, a czego nie - oświadczył Artur Amenda, prezes stowarzyszenia Arka Noego. Wtedy jeszcze uczniowie wiercili się na całego i rozmawiali jakby nigdy nic. Ale z każdą minutą lekcji na sali robiło się coraz ciszej - Kto z was słyszał o miękkich narkotykach? - pytał prowadzący. Las podniesionych do góry rąk mówił wszystko. Po kilkunastu minutach rozmowy, uczniowie już wiedzieli, że takie dragi nie istnieją. Picie i palenie papierosów to też ćpanie - grzmiał Artur Amenda. - Wiecie, że po 1945 roku nikotyna zabiła więcej ludzi niż dwie wojny światowe i wojna w Wietnamie razem wzięte?.

Przedstawiciel Arki Noego nie szczędził przykrych słów: - Co w was jest takiego cennego, że wzbudzacie zainteresowanie dilerów? Przecież często nawet nie macie pieniędzy - podpowiem wam - Jesteście zwykłymi naiwniakami. Najpierw coś robicie, a potem dopiero zaczynacie myśleć. Bez owijania w bawełnę opowiadał o typowym życiorysie narkomana: - Pierwszy raz bierzesz z ciekawości. Bo koledzy namawiają. Drugi raz, bo ci się spodobało. Za trzecim razem bierzesz, bo musisz. Czy któryś diler powiedział wam, że im młodziej w to wchodzisz, tym gorzej skończysz? Każdy, kto potrzebuje pieniędzy na narkotyki, staje się złodziejem. Jak zarabiają dziewczyny?.

Z takimi argumentami żaden z uczniów nie śmiał dyskutować. Doskonale wiedzieli, kim był Magik ze słynnego składu Kaliber 44. - Wiecie pewnie też, gdzie się teraz znajduje. Magik popełnił samobójstwo, był pod wpływem narkotyków - kontynuował Amenda. Spotkanie to wywarło na uczniach duże wrażenie. Mamy nadzieję, że Artur Amenda niebawem poprowadzi kolejne warsztaty w naszym mieście dotyczące tego ważnego problemu.

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram