Tryb
Ciemny

Światowy Dzień Walki z Głodem


Uczestniczki OHP 5-13 podczas prezentacji

Od dnia 17.10.2011 r. przez cały tydzień trwała akcja profilaktyczna naszej fundacji pt: Stop marnowaniu żywności” w ramach Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem, który przypadał na dzień 16 października, przygotowana z uczniami Gimnazjum nr 3 i 6, Gimnazjum dla Dorosłych, Gimnazjum w Wiadernie oraz II i III LO w Tomaszowie Maz. dla uczniów Szkół Podstawowych w mieście i powiecie.

 Istotą projektu było działanie edukacyjne mające na celu uświadomienie problemu marnowania żywności oraz kształtowania postaw w zakresie konsumpcji przyjaznej środowisku w wybranych grupach dzieci i młodzieży w województwie łódzkim. Projekt w którym wzięły udział dzieci zakładał również wskazanie sposobów na zmniejszanie skali marnowania żywności na poziomie indywidualnego konsumenta. Światowe organizacje dostrzegają jak ważne jest promowanie praktyk zmierzających do ochrony środowiska oraz zwiększanie świadomości i wiedzy dotyczącej ekorozwoju głównie wśród dzieci i młodzieży. Dane dotyczące głodu na świecie w zestawieni z danymi na temat ilości marnowanej żywności są zatrważające. Co 3,6 sekundy na świecie ktoś umiera z głodu. Ok. 815 milionów ludzi w świecie cierpi głód i niedożywienie. 1/12 ludzi na świecie choruje z niedożywienia, w tym 160 milionów dzieci poniżej piątego roku życia (FAO). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 ludności świata jest dobrze odżywiona, 1/3 jest niedożywiona, a 1/3 głoduje. Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile ludzie w USA i Unii Europejskiej wydają, co roku na perfumy. Co roku umiera z głodu 15 milionów dzieci. W Polsce co trzeci Polak marnuje żywność- to tylko niektóre przykłady przytaczanych przez wolontariuszki statystyk.

Młodzi wolontariusze wraz z p.Anettą Markiewicz dyrektorem fundacji w przeprowadzili zajęcia na ten temat w Szkole Podstawowej nr 1, 12, 13, 14, w Smardzewicach, Wiadernie i Gliniku w klasach IV, V i VI. W lekcji wykorzystali pokaz multimedialny, testy, ulotki. Oprócz tego, że Gimnazjaliści i Licealiści mogli sprawdzić się w roli nauczycieli, starali się przekazać treści, które mają coś zmienić w sposobie myślenia społeczeństwa, to również wskazały realne miejsce , w którym można uzyskać pomoc w tym zakresie. Nasza fundacja, która była koordynatorem tej akcji w Tomaszowie Maz wspiera wraz z Bankiem Żywności w Łodzi co miesiąc pomocą żywnościową ok. 2 tys osób .

Oczywiście gdyby nie pomoc pedagogów i wychowawców p. Anety Albrecht, p. Emilii Piechy, p. Honoraty Gożdzik, p. Ewy Kowalskiej, p. Doroty Banaszkiewicz p. Karoliny Henig oraz komendanta p. Ireneusza Kołodzieja nasza akcja nie przebiegła by tak sprawnie za co Serdecznie Dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w dziale Galeria

Kontakt

Biuro Fundacji Arka Nadziei
ul. Dzieci Polskich 41a
97-200 Tomaszów Maz.
skr.pocztowa 164
tel. +48 695 621 965
Numer konta
mbank 45 1140 2004 0000 3502 7742 1927
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram